Ile kosztuje strona internetowa? Ile zapłacisz za stworzenie strony?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje zrobienie strony internetowej. I dlaczego na rynku ceny są tak rozbieżne. Można znaleźć oferty za 300zł, a także w liczbach sześciocyfrowych. Wszystko zależy od tego co tak naprawdę potrzebujemy. Na wstępie należy podkreślić, że wykonanie profesjonalnej strony jest procesem złożonym, który wymaga sporych umiejętności. Nie można zapomnieć, że witryna jest wizytówką przedsiębiorstwa. To właśnie dlatego powinna być ona funkcjonalna oraz w pełni przystosowana do potrzeb użytkowników. Nie należy oszczędzać na jakości. Poniżej opisano podstawowe czynniki kształtujące cenę.

Ile kosztuje strona i co wpływa na jej cenę

Rodzaj witryny

Niemal każdy projekt strony internetowej jest inny. Koszt budowy witryny zależy od jej rodzaju. Wersja statyczna nie jest zbyt komfortowa w zarządzaniu. Nie można tego robić samodzielnie, co stanowi spore utrudnienie. Teoretycznie istnieje możliwość edycji, jednak jest to dość skomplikowane. Z tego powodu większość osób rezygnuje z modyfikacji. Opisywany rodzaj strony www generuje mniejsze koszty, jednak niesie za sobą więcej ograniczeń. Nie spełni on oczekiwań osób wymagających, dla których liczą się nawet najmniejsze detale.

Drugi rodzaj witryn oparty jest na systemie CMS. W tym przypadku otrzymujemy dostęp do intuicyjnego panelu administracyjnego. Zarządzenia stroną jest o wiele prostsze, a zarazem szybsze. Plusem jest również dostępność wielu rozmaitych narzędzi. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się platforma CMS WordPress. Wyróżnia się ona podwyższoną efektywnością oraz niską awaryjnością. Jej twórcy cały czas pracują nad udogodnieniami. Wybór platformy CMS jest niezwykle istotny, a więc osoby, które nie posiadają zbyt dużej wiedzy powinny skorzystać z wsparcia profesjonalistów. Minusem opisywanego typu witryny jest cena. Możemy zapłacić nawet dwa razy więcej, niż za wersję statyczną.

Projekt strony

Projektowanie strony internetowej

Wykonawca

Z pewnością niejedna osoba zadaje sobie pytanie – strona na szablonie czy indywidualny projekt? Pierwsza opcja jest tańsza. Za witrynę “szytą na miarę” zapłacimy więcej. Musimy zastanowić się, czy strona internetowa jest naszym narzędziem pracy. Jej jakość ma ogromne znaczenie nie tylko w branży e-commerce. Za pomocą treści umieszczanych na firmowym serwisie możemy pozyskać nowych klientów oraz kontrahentów. Strony budowane na szablonie nie zawsze są w stu procentach dopasowane do indywidualnych wymagań. Ponadto często są one schematyczne – z pewnością w sieci znajdziemy ogromną liczbę witryn zbudowanych na tym samym szablonie. Zmniejsza to nasze szanse na objęcie przewagi konkurencyjnej.

Indywidualny projekt wydaje się być świetną propozycją dla tych, którzy chcą stworzyć unikatową witrynę. Liczy się nie tylko oprawa graficzna, ale również rozmieszczenie poszczególnych elementów. Dobrze, jeśli design jest spójny z pozostałymi elementami marki. Ważne jest, aby strona była spersonalizowana. W ten sposób wzbudzimy w odbiorcy pozytywne odczucia. Oczywiście wykonanie takiego projektu wymaga sporego angażowania – najlepiej jest skorzystać z usług wykwalifikowanego wykonawcy.

Poszukując wykonawcy strony internetowej uważajmy na amatorów, którzy często zachęcają niskimi cenami. Nie jest to dobre rozwiązanie, jeśli posiadamy szczególnie wysokie oczekiwania. Nigdy nie mamy pewności, czy dana osoba im sprosta. Oczywiście na rynku funkcjonuje wielu utalentowanych freelancerów, jednak ciężko ich znaleźć w natłoku ofert. O wiele łatwiej jest wybrać agencję interaktywną. Przed omówieniem warunków współpracy należy sprawdzić opinie użytkowników.

Za statyczną stronę internetową na szablonie zapłacimy około 2000-3000 zł. W przypadku witryny opierającej się na CMS koszt będzie wynosił mniej więcej 4000-6000 zł. Jeśli dodamy do tego indywidualnie wykonany projekt graficzny strony oraz jego zakodowanie, to cena wzrośnie do 8000 – 12 000 zł za stronę firmową. Oczywiście są to stawki orientacyjne – dokładne koszty można poznać dopiero po wykonaniu wyceny przez wykonawcę. W przypadku złożonych serwisów koszty są znacznie większe.

Kod strony internetowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *